REFERANSLAR BASKI BETON
TEKNİK ŞARTNAME

MASTER PRESS BASKI BETON UYGULMA TEKNİK ŞARTNAMESİ

Konu : Master Press Baskı Beton Yapımı ile ilgili teknik detaylar.

Uygulama Prosedürü

1-Mevsim ısı koşullarına göre temin edilecek 320 - 350 dozlu "BS 25-BS 30 ÖZEL" betonun özel katkılar  ilave edilmesi  ve sahaya serilmesi.Beton kalınlığı minimum 12cm-15cm arasında olacaktır.

2-Uygulama için gerekli olan ahşap, pvc ve çelik kalıpların, alanın özelliklerine, eğimin durumuna bağlı olarak hazırlanması.

3-Araç trafiğine açık bölgelerde Q188/188 hasır çelik kullanılması.

4-Mevcut kalıpların içine serilen betonu mastarlama ve yüzey malası proseslerinin tatbik edilmesi.

5-Betonun su kanaması bitiminde, 3.5-4.0kg/m2 arasında renkli yüzey sertleştiricisinin  (CSH) beton yüzeyine serilmesi ve tekrar yüzey malasının yapılarak yüzey düzgünlüğünün sağlanması;

6-Baskı aşamasına gelindiğinde, 0.15-0.20 Kg/m2 miktarında kalıp ayrıcı tozun yüzeye serilmesi ve baskılama işlemine başlanması.

7-Minimum 24-48  saat sonra basınçlı su ile yıkanması ve mevcut yüzeyin temizlenmesi.

8-Yüzey aşınma mukavemetini arttırmak amacıyla, U.V. dayanımı yüksek, donma çözülme mukavemetini arttıran,solventli akrilik tek komponentli emprenye astar kullanılması..Sarfiyat miktarı 0.25-0.30 Lt/m2 mertebesindedir.

9-Statik açıdan gerekli yerlerde betonun çatlamasını önlemek amacıyla genleşme derzlerinin oluşturulması.(Mümkün olan bölgelerde, baskılama aşamasının bitiminden hemen sonra betonun taze kesilmesi mümkündür.)

10-Hava sıcaklığının +5 derecenin altına inmesi durumunda uygulama yapılmamalıdır. Hava sıcaklığının (+5-+10) derece arasındaki uygulamalarda mutlaka priz hızlandırıcı katkılar kullanılmalıdır.

11-Yağmurlu havalarda kesinlikle uygulama yapılmamalıdır.

SAROĞLU İNŞ.TAS ve TİC.LTD.ŞTİ
YETKİN İnş.Müh.Murat SAROĞLU


MASTER PRESS BASKI BETON GARANTİSİ İLGİLİ TEKNİK ŞARTNAME

1-Uygulamada kullanılacak olan tüm malzemelerin sarfiyatları, ilgili idarenin ve işverenin belirlemiş olduğu teknik şartnameye uygun olacaktır.

2-Uygulamada kullanmış olduğumuz tüm hammaddelerin kimyasalları, polimerleri ve  pigmentleri ithal olup kullanımı ile  ilgili tüm sorumluluk firmamıza aittir. Uygulamada kullanılacak pigmentler BAYER ve IROX marka in organik pigmentler olacaktır. Pigment ve yapı kimyasallarının garantisi imalatçı firmalara aittir.

3-Yüzey aşınma mukavemetini arttırmak amacıyla, U.V. dayanımı yüksek,donma çözülme mukavemetini arttıran,solventli akrilik tek komponentli emprenye astar kullanılacaktır.

4-Renkli yüzey sertleştirici uygulamasında kullanılacak olan çimento standardı TS 21 özelliklerine uygun KPÇ 42.5 R ve BPÇ 52.5 Özel çimento olmalıdır.

5-Baskı Beton uygulamasında kullanılan pigmentler solmaya karşı süresiz olarak imalatçı firma olan BAYER ve IROX firmaları tarafından garanti altına alınmıştır.

6-Baskı Beton uygulamasında kullanılan solventli akrilik astar petrol türevi olan yağlara ve asitli malzemelere karşı dayanımı düşüktür.Bu tür deformasyonların oluşması durumunda garanti kapsamımız dışındadır.

7-Donma çözülme sonucu beton yüzeyinde meydana gelebilecek kabarma ve kavlanmalara karşı garantimiz 10 yıl önce yapmış olduğumuz imalatlarla test edilmiş ve aşınmanın standart değerler arasında   kaldığı görülmüştür.

8-Hava sıcaklığının –20 derecenin altına düştüğü ve araç trafiğine açık bölgelerde uygulamanın donma –çözülmeye karşı 5 yıl garanti altına alınabilmesi için 2 yıl arayla solventli akrilik tek komponentli emprenye astarın sürülmesi gerekmektedir.

9-Kış şartlarında yüzeyde oluşan buzlanmayı önlemek amacıyla tuzlama yapılması durumunda, garantiyle ilgili taahhütlerimiz geçersizdir.Tuzlama yapılan bölgelerde yapmış olduğumuz tespitlerde beton yüzeyinde kalkmalar tespit edilmiştir.

10-Deniz kıyısındaki uygulamalarda, mevcut uygulamanın deniz suyunda bulunan tuzdan olumsuz etkilenmemesi için, baskı beton yüzeyinin  her yıl mutlaka akrelik bazlı reçine ile cilalanması gerekmektedir.

SAROĞLU İNŞ.TAS ve TİC.LTD.ŞTİ
YETKİN İnş.Müh.Murat SAROĞLU

SAROĞLU İNŞAAT
© 2013 Tüm Hakları Saklıdır.