REFERANSLAR BASKI BETON
KİMYASAL ÖZELLİKLER
MASTER PRESS BASKI BETON SISTEMİNDE KULLANILAN MALZEMELERİN KİMYASAL ÖZELLİKLERİ
Çimento bazlı yüzey sertleştiricileri betonun üst yüzeyinde aşınma dayanımı yüksek, donma çözülme mukavemeti yüksek, yüksek mukavemetli dekoratif yüzeyler elde etmek için kullanılan malzemelerdir.

Temel olarak portland çimento, polimer, silika füme, pigment ve kuartz agrega karışımından oluşan çimento bazlı yüzey sertleştiricileri kullanıma hazır karışım halinde firmamız tarafından üretilmektedir.

ÇİMENTO - KATKILAR
Renkli yüzey sertleştirici içinde bulunan çimento oldukça önemlidir. MASTER PRESS Renkli yüzey sertleştiricileriler PÇ 52.5 standardına uygun yüksek nitelikli portland çimentosu içerir. Bununla birlikte çimentonun modifiye edilerek daha yüksek mukavemet değerlerine ulaşması için silika füme eklenmektedir. Çimento tanecikleri arasındaki boşluklar tamamen doldurulmakta dayanım artmakta, emicilik ise büyük ölçüde azalmaktadır.

Toz süper akışkanlaştırıcılar ile düşük su oranlarında bile malzeme kolay islenebilmektedir. Bu da malzemenin yüzey düzgünlüğünü mukavemet değerlerini artırmaktadır. Selülozik lif katkılar ile yüzey sertleştirici uygulamalarında ortaya çıkan mikro çatlaklar ile kılcal çatlaklar ortadan kaldırılmaktadır. Toz polimerler ile yüzey sertleştiricilerin darbelere karsı dayanımı ve betona daha iyi yapışma özelliği artırılmaktadır.

RENKLENDİRME
Yüzey sertleştiricilerine daha dekoratif bir görünüm kazandırmak için inorganik pigmentler konulabilir. Bu pigmentlerin eşit miktarda ve homojen olarak karıştırılması bitmiş yüzeydeki dalgalanmaların en aza indirilmesi açısından önemlidir.

AGREGA
Yüzey sertleştiricinin karakteristiğini belirleyen en önemli unsur agregadır. Yüksek nitelikli kuartz, korunt, silisyum karbür ve korozyona dayanıklı metalik agregalar kullanılabilir. Agreganın niteliği kadar tane büyüklüğü de önemlidir. Belirli tane büyüklüklerindeki agregaların karışımı ile elde edilen yüzey sertleştirici tek tip agrega ya da gelişigüzel agrega ile yapılan malzemelerden çok daha iyi sonuçlar verir.

Teknik Veriler
Eğilme Mukavemeti   12.5 N/mm²
Basınç Mukavemeti   50 N/mm²
Aşınma Değeri DIN 52108 (max 6 cm³/ 50cm²) 3.2 cm³/50cm²
Mohs Sertliği   6-7 relatif
Sıcaklık Dayanımı   1700 ºC
Vickers Sertliği   24000 N/mm²

MASTER PRESS
Çimento Bazlı Yüzey Sertleştirici aşağıdaki unsurlardan oluşmaktadır. Bu nedenle şantiyede yapılacak bir karışımdan, betonun üzerine serpilecek kum ya da çimentodan çok daha başarılı sonuçlar verecektir. Alternatif malzemelere göre ise daha yüksek dayanım değerlerine sahip olduğu kanıtlanmıştır.
 
SAROĞLU İNŞAAT
© 2013 Tüm Hakları Saklıdır.