REFERANSLAR BASKI BETON
BETON STANDARDI

MASTER PRESS C25-C30 BÜRÜT BETON KALİTE STANDARDI

1-Baskı beton uygulamasında kullanılacak  BS25-BS30 bürüt betonun SLUMP değeri  en az 16 olması gerekmektedir.

2-Uygulamada kullanılacak BS25-BS30 bürüt betonun, şantiye SLUMP değeri 10-15 K3 tipi AKICI kıvamda olacak  şekilde,  beton santralından çıkması gerekmektedir.

3-BS25-BS30 bürüt beton içersinde akışkanlaştırıcı katkı miktarı en fazla %0.2 olmalıdır. Betonun SLUMP değeri akışkanlaştırıcı kullanılarak oluşturulmamalıdır.Katkılı betonların geç piriz alması ve üst tabakanın erken piriz alması sonucu, kompozit malzeme oluşmasında zayıf birleşim bölgeleri oluşmaktadır.(BETON YÜZEYİNDE KABUK OLUŞUMU MEYDANA GELMEKTE DONMA ÇÖZÜLME MUKAVEMETİ AZALMAKTADIR.)

4-Yapmış olduğumuz çalışmalarda, normal ve süper akışkanlaştırıcıların BASKI BETON’un BASKILAMA aşamasında betonda oluşan deformasyondan dolayı, çatlamalara sebebiyet verdiği  gözlenmiştir.

5-Uygulama alanında hava sıcaklığının +25 derecenin üzerinde  ve rüzgarlı olması durumlarında, beton karışım oranlarında değişiklikler yapılabilir.

6-Hava sıcaklığı ve mevsim koşullarına bağlı olarak, +25 derecenin üzerindeki hava sıcaklığında mutlaka mevcut zemin üzerine naylon serilmelidir.

7- Yaz şartlarında su kaybının fazla olmasına bağlı olarak  beton yüzeyinde derin çatlaklar oluştuğu ve betonun çok erken priz almaya başladığı tespit edilmiştir. Yüzeysel çatlakların ve erken prizin önlenmesi için, çok sıcak havalarda gündüz beton dökülmemelidir.

8-Plastik Rötre çatlaklarını engellemek amacı ile, mevcut zemin suya doygun hale gelecek şekilde ıslatılmalı ve rüzgarlı havalarda beton yüzeyi mutlaka kür amacı ile örtülmelidir.Çatlak miktarını azaltmak için poliprepilen lif kullanılabilir.

9-Kış şartlarında ani su kaybını engellemek amacıyla mevcut zeminin üstüne kesinlikle naylon serilmemelidir.

Sonuç itibari ile  BASKI BETON uygulama sisteminde kullanılacak olan BETON’UN karışım özelliklerine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. BASKI BETON sisteminin dekoratif amaçlı bir zemin kaplama malzemesi olmasından dolayı, beton kalitesinin istenilen standartlarda olmaması, malzemenin görsel estetiğini olumsuz yönde etkileyecektir.

SAROĞLU İNŞAAT TAS. ve TİC.LTD.ŞTİ
YETKİN İnş.Müh. Murat SAROĞLU

SAROĞLU İNŞAAT
© 2013 Tüm Hakları Saklıdır.